Napisane przez on 05/10/2014 in Ogólne | Możliwość komentowania Członek rodziny przedsiębiorcy wykonujący zlecenie w jego firmie została wyłączona

Członek rodziny przedsiębiorcy wykonujący zlecenie w jego firmie

Członek rodziny przedsiębiorcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenie – składki ZUS odprowadzamy jak od osoby współpracującej czy jak od zleceniobiorcy?

Na podstawie art. 8 ust. 11 ustawy o sus za osobę współpracującą z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, uważa się:

  • małżonka,
  • dzieci własne,
  • dzieci drugiego małżonka,
  • dzieci przysposobione,
  • rodziców,
  • macochę,
  • ojczyma,
  • osoby przysposabiające,

Jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności.

 

Członek rodziny przedsiębiorcy zatrudniony na podstawie umowy zlecenie, nawet jeśli spełnia kryteria dla osoby współpracującej, podlega ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Takie stanowisko przyjął lubelski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydając decyzję nr 711 z 11 czerwca 2014 r. (WPI/200000/43/711/2014). Decyzja dotyczyła osoby która prowadziła własną działalność gospodarczą i planowała zatrudnić męża na podstawie umowy zlecenie.

 

Print Friendly, PDF & Email

Komentarze wyłączone.